Yemek Odalarında Dekorasyonun Önemi

Yemek odası; dekorasyonu en çok özen, emek ve de bilgi isteyen odadır. Çünkü bu oda ailenin en güzel anlarına tanıklık eder. Aile fertlerinden birinin doğum günü yemek odasında kutlanır, tüm ziyafetler yemek odalarında verilir, içine sevgi katılarak pişirilen yemekler bu odada afiyetle yenilir ve sonucunda en güzel anlara yemek odaları konukluk eder. Üstelik sadece çekirdek ailenin bulunduğu odalar değillerdir yemek odaları, gelen misafirler de bu odalarda ağırlanır. Türk kültüründe misafire ne kadar önem verildiği göz önünde bulundurulursa, misafirin ağırlandığı yemek odaları da özenli olmalıdır haliyle. Yemek odasına gereken özeni ise dekorasyon üzerinden gösterebilmek mümkündür. Yemek odanızı da evinizle bütünlüklü olarak dekore edebilirsiniz fakat mutlaka sizi yansıtan, şık detaylar da bulunmalıdır bu odada.

Yemek Odalarında Dekorasyon Nasıl Olmalıdır?

Yemek odası dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gerekilen şey seçilen odadır. Yemek odasına ayırdığınız alan, dekorasyonu geri kalanını da etkileyeceğinden bu konunun üzerinde durulması gerekmektedir. Bunun sebebi ise yemek odasına ayrılan alanın genişliğinin mobilya seçimini de etkiliyor oluşudur. Yemek masası, sandalyeler, konsol, büfe, vitrin ve gümüşlüğün yerleştirilebilmesi için bir alana ihtiyaç vardır ve bu alan önceden belirlenirse; eşyalar da alan genişliğine uygun ölçülerde satın alınır. Eğer ki yemek odanız için ayrı bir odanız yok ve salonunuzda yemek odanıza yer ayırdıysanız; salonun şekli de yemek odasının dekorasyonunu etkiler. Eğer ki salonunuzda bulunan koltuk takımı l tipi koltuk takımıysa, daha farklı bir yemek masası bakmalısınız. Aynı şekilde yemek odanız için seçtiğiniz mobilyalar , zemin, perde ve duvar rengi ile bir bütün olmalıdır. Tüm bu detayları göz önünde bulundurduğunuzda şık bir dekorasyona sahip olmanız mümkündür.

0 Paylaşımlar

“Yemek Odalarında Dekorasyonun Önemi” üzerine 2 yorum.

  1. Bütünlüğün ve ailenin hep birlikte toplandıkları tek yerler yemek odaları. Bu sebeple buraların dizayn ve düzenlerin hepsinden önce geliyor.

  2. Yemek odası dekorasyonu yaparken aksesuarların dışa dönük olması yerine. mutfak gereklerinden yapılması daha mantıklı. Mesela masa üstüne bir çiçek koyulacağına, meyvelerden oluşan bir aksesuar konulması daha mantıklı olacaktır.

Bir cevap yazın